Jak przygotować się do remontu?

Jak przygotować się do remontu?

with Brak komentarzy

W moim życiu zawodowym hasło remont to „czas start” dla mojej pracy. To mój chleb powszedni. Stan z powyższego zdjęcia zamieniam na piękne obrazki wykończonych pomieszczeń, jak z katalogów. Ale nie każdy przecież skorzysta z zewnętrznego wsparcia fachowca. Nie każda też sytuacja, umówmy się, tego wymaga. Ponieważ jednak pewne przygotowania, procedury i kroki postępowania są te same, niezależnie od tego, czy remontujesz starą łazienkę, odświeżasz pokój dziecku, czy stoisz przed wyzwaniem urządzenia całego wnętrza na nowo, dlatego przedstawiam krótką checklistę najważniejszych punktów, które powinny przydarzyć się każdemu, komu zaświta myśl „przydałby się remont”.

Niewątpliwie każdy remont to duże wyzwanie, stres, masa logistyki i jeszcze więcej znaków zapytania. Żeby zwiększyć szansę na sukces, proponuję trzymać się pewnego ogólnego schematu. W gruncie rzeczy, każdy z tych kroków da się rozbić na wiele podpunktów, moim jednak zamysłem było dać Ci taki jakby spis treści, który daje Ci rozeznanie o zawartości całej książki. Zatem:

1. POMYSŁ — KONCEPCJA — PLANOWANIE

No nie da się ukryć, że to punkt wyjścia. Wprawdzie jeszcze wcześniej pojawia się POTRZEBA, czyli powód, dla którego w ogóle stoisz przed problemem remontu, ale to jest oczywiste. W innym wypadku ten wątek w ogóle Cię nie zainteresuje. Jednak nie zawsze zdajesz sobie sprawę, że faza koncepcji, czyli szczegółowego opracowania, jaki ma być efekt końcowy, bardzo ułatwia i systematyzuje cały ciąg dalszy. Jeśli planujesz zmienić łazienkę, wymienić szafki w kuchni, czy wstawić zupełnie nowe meble do salonu, warto opracować wizję, zaplanować w szczegółach rozmieszczenie, kolorystykę, stylistykę i sprawdzić gabaryty elementów aranżujących wnętrze na nowo. Tym istotniejszy jest to krok, jeśli przewidzieć musisz zdania i opinie innych użytkowników „lokalu”. By już na wstępie zażegnać powody do ewentualnych niesnasek, warto wspólnie opracować projekt uwzględniający wszystkie marzenia wszystkich mieszkańców.
Na tym etapie polecam drobiazgowo przeanalizować co dotychczas się nie sprawdziło w kategoriach użytkowych, a co zdało egzamin i warto powtórzyć dane rozwiązanie. Co jest dla Ciebie priorytetem, a co traktujesz w kategoriach luźnych marzeń. To bowiem czas weryfikacji czy wszystkie pomysły uda się zrealizować, czy wszystkie zmiany wynikają z równie ważnych potrzeb, (np: czy na pewno warto wannę zamienić na prysznic), a także moment, by pogodzić stanowiska wszystkich użytkowników.

2. BUDŻET

Określenie z góry możliwości finansowych, pomoże Ci uniknąć niemiłych niespodzianek. Nie jest tajemnicą, że remont może być skarbonką bez dna, ale można zminimalizować ryzyko, jeśli skrupulatnie ustalisz górny limit już na początku. Nawet jeśli stać Cię na wiele, nie ustalaj kwoty w zbyt szerokich widełkach. Możesz się zdziwić jak łakomym zwierzakiem jest proces metamorfozy wnętrza. Nie ma remontów bez niespodziewanych atrakcji, zatem przyjmij również za pewnik, że potrzebujesz zarezerwować pewną pulę pieniędzy w zapasie na „specjalne” okazje.
Ustalenie zasobów finansowych pomoże Ci jeszcze na początku zweryfikować czy pomysły, które opracowałaś w pierwszym kroku na pewno możesz zrealizować. To czas, by wprowadzić ewentualne korekty w Twoich planach, bez przykrych konsekwencji podczas realizacji.

3. EKIPA – WYKONAWCA- FACHOWIEC

Skoro wiesz, jakich zmian musisz dokonać, by remont przyniósł oczekiwane skutki, czas wybrać specjalistów, którzy niezbędni będą w realizacji. Czy to będzie elektryk, malarz, hydraulik, czy wystarczy tylko stolarz -to jest moment na dokonanie stosownych kroków, by ekipę znaleźć, umówić termin, czas realizacji i oczywiście cenę za usługę. Tu również powinnaś zapanować nad logistyką prac, jeśli fachowców będzie więcej. Kto wchodzi pierwszy, co musi być zrobione przed czym itp. Jeśli chcesz więcej wiedzieć na ten temat – zajrzyj do artykułu Jak wybrać wykonawcę remontu.

4. MATERIAŁY — ZAKUPY

Z pełnym pakietem danych, czyli gotowym w zamyśle projekcie zmian oraz wiedzą o stanie finansów, ruszasz na zakupy. Czas znaleźć potrzebne materiały, dokonać wyborów, złożyć zamówienia. Jeśli skrupulatnie opracowałaś koncepcję, nie będziesz mieć kłopotów z wybraniem potrzebnej ceramiki sanitarnej o z góry określonych wymiarach, czy stylistycznych dylematów, które meble pasować będą do Twojej wizji, ani kłopotów ze zleceniem projektu kuchni, wiedząc jak ma wyglądać to pomieszczenie po zmianach remontowych. Jeśli masz określony budżet, skrócisz męki zakupowe, wybierając od razu właściwy adres – market budowlany, duży sklep meblowy, czy ekskluzywne studio butikowych produktów.
Zatem etap zakupów powinien przebiec sprawnie i rzeczowo. Pamiętaj przy tym, że okres oczekiwania na materiały ma rozpiętość od 24h do 3 miesięcy. Warto mieć tego świadomość, kiedy idziesz Kończąc go, będziesz wiedzieć ile czasu trwać będzie realizacja zamówień, czyli kiedy remont czas zacząć.

5. FAZA WŁAŚCIWA – REMONT

No i dochodzimy do meritum. Teraz wszystko rusza pełną parą i trzymam kciuki, by niespodzianek w trakcie pojawiło się jak najmniej. Znam przypadki remontowania łazienki (w zamieszkałym wnętrzu) przez 4 miesiące. Ale można w krótszym czasie urządzić całe mieszkanie. Kwestia zorganizowania, zaangażowania, determinacji i decyzyjności, ale równie ważny jest łut szczęścia, czego z całego serca Ci życzę!

POBIERZ 10 TRIKÓW DESIGN COACHA

i zapisz się do mojego Magazynu Inspiracji

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Szanuję - nie spamuję. Twoje dane są bezpieczne. Zawsze możesz wypisać się z tej listy

Follow Maciejka:

Mieszkam w małym czerwonym domku z dwoma najważniejszymi mężczyznami mojego życia. Całą zimę w kominku trzaska ogień, a na fotelach wygrzewają się dwa koty. Latem wszyscy wynosimy się na taras, gdzie życie płynie jakby wolniej. Uwielbiam gotować, czytać książki i tańczyć, choć na to ostatnie niewiele mam czasu, a jeszcze mniej okazji :)

Zostaw komentarz