Słowniczek terminów wnętrzarskich

Słowniczek terminów wnętrzarskich

with Brak komentarzy

 

W języku budowlano – wykończeniowym poruszamy się w gąszczu terminów specjalistycznych, w których laik po prostu się gubi. Co to jest sztukateria i czym się różni od stiuków albo jaka jest różnica między lamperią a boazerią. Czym jest glazura, a czym terakota, co to jest lukarna, a co oznacza wykusz.

W momencie remontu, budowy domu, czy wykańczania mieszkania, okazuje się, że niuanse w nazewnictwie sprawiają kłopot, choć co więksi ignoranci po prostu nie przejmują się, że odpływ nazywają wylewką (mimo, że to skrajnie przeciwne elementy montażowe). I chociaż w komunikacji z moimi klientami na etapie współpracy przy projekcie, takie pomyłki są czasem powodem nieporozumień, a mnie osobiście trochę dezorientują, to jednak umówmy się, że nie masz potrzeby kończyć fakultetów i stawać się ekspertem w dziedzinie budownictwa na okoliczność remontu łazienki. Nie mam  więc zamiaru tworzyć tutaj profesjonalnego przewodnika i zanudzać Cię wszystkimi terminami. Jednak są nazwy, które funkcjonują w naszej codzienności, poza etapem budowlanym. I tutaj warto używać właściwych określeń zarezerwowanych dla poszczególnych przedmiotów.

Dlatego przygotowałam krótki, subiektywny słowniczek terminów wnętrzarskich z określeniami, które warto jednak stosować zgodnie z ich znaczeniem. Nie będę uciekać się do sformułowań encyklopedycznych, bo to sama możesz sprawdzić. Natomiast postaram się wytłumaczyć różnice w terminologii po ludzku, po kobiecemu, obrazowo, by łatwiej zapadło w pamięć. Zatem – zaczynamy:

1. ZLEW A UMYWALKA

Zlew montujemy w kuchni, to skrócona nazwa zlewozmywaka. Zazwyczaj metalowy lub z konglomeratu, rzadziej ceramiczny. W łazience stosujemy umywalkę. Służy do higieny osobistej. Mycia rąk, twarzy, czy zębów, choć znam takich, co myją tam włosy lub nogi. Jeśli masz problem z rozróżnianiem tych nazw, łatwo zapamiętać je na zasadzie skojarzenia funkcjonalnego:

Zlew – tam, gdzie zlewam resztki jedzenia

Umywalka – tam, gdzie umywam ręce :)

umywalka
umywalka projekt wnętrza by Qubatura

 

2. SZNUR I KABEL

To bardzo popularnie stosowany zamiennik wśród kobiet. Zwłaszcza kiedy mówimy, że nie znosimy walających się sznurów po podłodze, lub chcemy wyłączyć sznur od żelazka z gniazdka. Mylna nazwa wzięła się stąd, że kable w latach 20-tych miały oplot bawełniany (taki jak do dziś został właśnie przy żelazku), co łudząco przypomina sznur.
Dlatego mój partner stosuje obrazowe wytłumaczenie dla zrozumienia różnicy: „sznur służy do rozwieszania bielizny” (moja subtelniejsza wersja to sznur pereł) natomiast kabel przewodzi prąd”. Wszystko na ten temat.

 

3. BLAT, BUFET i LADA

W trakcie aranżowania kuchni bardzo często spotykam się z terminologią zamienną bufetu i blatu. To może wprowadzać w błąd i rodzić niepotrzebne nieporozumienie. Blat to powierzchnia robocza z laminatu, drewna, czy kamienia, który leży na szafkach, tworząc ciąg kuchenny dedykowany codziennemu użytkowaniu kuchni. Natomiast bufet, to część zabudowy powyżej blatu roboczego, często zamykająca optycznie widok kuchni, służąca najczęściej szybkiej konsumpcji posiłków, czy przycupnięcia na kawę. Często oznacza również cały mebel zintegrowany z szafkami. Na blacie przygotowujemy jedzenie, na bufecie je serwujemy lub/i spożywamy posiłki.
Natomiast ladę spotykamy w sklepach i barach szybkiej obsługi :)

bufet w kuchni
bufet w kuchni  projekt wnętrza & foto by Qubatura

 

4. PLAFON, ŻYRANDOL i KINKIET

Te terminy określające rodzaje oświetlenia często stosowane są zamiennie, a to błąd. Plafon oznacza centralną część sufitu, często wklęsłą lub wypukłą przez formę zastosowanej płaskorzeźby, fresku bądź sztukaterii. To w architekturze poprzednich stuleci. Dziś ta nazwa stosowana jest dla oświetlenia sufitowego, oznaczająca oprawę przylegającą do płaszczyzny sufitu. Prawidłowa jej nazwa to plafoniera, ale w języku codziennym rzadziej spotykana. Plafony często kojarzone są z prostym szklanym wypukłym grzybkiem, stosowanym w spiżarniach, holach, czy łazienkach, współcześnie przybierają bardzo dekoracyjne i efektowne formy, które z powodzeniem mogą zastąpić lampę wiszącą w salonie.

dekoracyjny plafon 2
dekoracyjny plafon  projekt wnętrza & foto by Qubatura

Żyrandol – to znów element z historią, stosowany w pałacach, salach, holach, oznaczający rozbudowaną formę lampy z wieloma świecznikami. Dziś określamy w ten sposób lampę wiszącą, najczęściej z kilkoma źródłami światła
Natomiast kinkiet montujemy wyłącznie na ścianie.

kinkiety
kinkiety projekt wnętrza & foto by Qubatura

5. KLOSZ I ABAŻUR

Klosz jest oprawą dla żarówki. Może być szklany, z tworzywa, metalu. Jego większa forma, wykonana z materiału nazwiemy abażurem. Jego zadaniem jest stłumienie rażącego źródła światła oraz pełni rolę dekoracyjną. Najczęściej stosowany w lampach stołowych i podłogowych, w sypialniach i salonach, ale także niektóre formy żyrandoli mają małe abażurki

szklany klosz
szklany klosz  projekt wnętrza & foto by Qubatura

 

 

żyrandol z abażurami
żyrandol z abażurami projekt wnętrza by Qubatura foto by Kuba Pajewski

Jeśli chcesz poznać więcej słówek, które sprawiają Ci trudność, wprawiają w zakłopotanie albo masz co do nich wątpliwości – pisz. A jeżeli interesuje Cię tematyka remontowo-aranżacyjna, zajrzyj po większą dawkę informacji do kolejnych moich artykułów:

 

POBIERZ 10 TRIKÓW DESIGN COACHA

i zapisz się do mojego Magazynu Inspiracji

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Szanuję - nie spamuję. Twoje dane są bezpieczne. Zawsze możesz wypisać się z tej listy

Follow Maciejka:

Mieszkam w małym czerwonym domku z dwoma najważniejszymi mężczyznami mojego życia. Całą zimę w kominku trzaska ogień, a na fotelach wygrzewają się dwa koty. Latem wszyscy wynosimy się na taras, gdzie życie płynie jakby wolniej. Uwielbiam gotować, czytać książki i tańczyć, choć na to ostatnie niewiele mam czasu, a jeszcze mniej okazji :)

ostatnie wpisy by

Zostaw komentarz