Jak uniknąć błędów w aranżacji kuchni

with 3 komentarze

_MG_6591
Kuchnia to jedno z najtrudniejszych do zaplanowania pomieszczeń. Często niezbyt wielkie, a przecież zazwyczaj najchętniej oblegane przez domowników.
Na szczęście studia kuchenne biorą na warsztat w pakiecie do zamówienia wykonanie projektu, ale żebyś mogła ocenić proponowany układ oraz mieć wpływ na komfort Twojego własnego użytkowania, warto znać podstawowe zasady właściwego planowania. Tym bardziej, jeśli korzystasz z usług niezależnego stolarza – może być najlepszym na świecie fachowcem od produkcji mebli, ale nie polegaj na jego umiejętnościach projektowych, proszę i weź sprawy aranżacyjne w swoje ręce!

Dobra ergonomia kuchni to znacznie ważniejszy element niż jej strona estetyczna, dlatego zanim zdecydujesz jakie fronty do szafek wybierzesz oraz w jakiej kolorystyce chcesz mieć wykończone pomieszczenie, zacznij od planowania funkcjonalnego, by wykluczyć najpoważniejsze błędy, które pokutują potem przez lata użytkowania.
Na co więc zwracać szczególną uwagę?

1. Zrób listę niezbędnych sprzętów agd, bez których Twoja kuchnia nie może się obejść.

To ułatwi Ci kolejne kroki i pozwoli przeanalizować skalę Twoich potrzeb. Bowiem planowanie kuchni kręci się wokół tychże sprzętów właśnie. Zatem zastanów się:

 • Jak dużą płytę grzewczą potrzebujesz – czteropalnikową, a może większą?
 • Jaką lodówkę planujesz – wysoka, czy niska; do zabudowy czy wolnostojąca. Klasyczna czy dwuskrzydłowa?
 • Jaką zmywarkę wybierasz? Standardowe występują w dwóch wielkościach: 45 cm szerokości na 9 kompletów naczyń, idealne dla 2 max.3 osób lub 60cm szerokości
 • Gdzie chcesz umieścić piekarnik – pod płytą, czy w słupku, powyżej wysokości blatu?
 • Jaki planujesz okap – dekoracyjny wolno-wiszący, czy też zabudowany w szafce?

Pomyśl jeszcze nad innymi sprzętami, wymagającymi stałego miejsca i związanej z nim instalacji, czyli ekspres do kawy, mikrofalówka itp.

2. Rozplanuj układ zabudowy kuchennej

Idealny układ dla prawidłowej ergonomii kuchni mieści się w trójkącie, którego wierzchołki wyznacza lodówka, płyta grzewcza oraz zlewozmywak. Boki takiego trójkąta stanowi blat roboczy i ciąg pozostałych szafek. Postaraj się tak zaaranżować układ szafek, żeby ten trójkąt uzyskać. Jeśli to niemożliwe albo planujesz inne ustawienie – np. dwóch ciągów naprzeciwległych lub wyspa na środku, zadbaj chociaż o zachowanie prawidłowej kolejności – najpierw lodówka, potem zlewozmywak, na końcu kuchenka.

Najwięcej prac kuchennych wykonujemy pomiędzy zlewem a płytą grzewczą.Tam obieramy, kroimy, smarujemy, macerujemy mięso, wałkujemy ciasto itp. Dlatego postaraj się, żeby blat roboczy pomiędzy tymi dwoma punktami stanowił najdłuższy możliwy odcinek. Ponieważ wszystko poza tym obszarem jest praktycznie miejscem aktywnie nieczynnym. Tam będą miały swoje stałe miejsce urządzenia takie jak ekspres do kawy, czajnik bezprzewodowy, czy toster, ale im więcej takiego miejsca tu mamy, tym więcej generuje ono niezbędników. Miski z warzywami, patery z owocami, pojemniki z lekarstwami i cuda cudeńka, których poręczność wydaje się ważna i może i jest, o ile nie odbywa się to kosztem faktycznie potrzebnego do pracy miejsca na blacie właściwym. Dlatego, jeśli nie masz przepastnie dużej kuchni, pamiętaj, żeby przysporzyć sobie relatywnie długi odcinek do czynnych zadań, a przyczyni się to do wygodnej organizacji pracy w kuchni :)

3. Rola zlewozmywaka.

Pokutuje w przekonaniach potrzeba wielkiego dwukomorowego zlewu. To atawistyczny pogląd z czasów, gdy zmywarka była jeszcze całkiem nieznana. Dzisiaj system zmywania naczyń – namaczanie w jednej komorze, płukanie w drugiej, to metoda przechodząca do lamusa. Jeśli tylko należysz do grona szczęśliwych posiadaczy zmywarki, duży zlew raczej Ci się już nie przyda. Zmywarka rozwiązuje także problem suszenia naczyń. Nie musisz przeznaczać na nie całej szafki wiszącej nad zlewem.

4. Oceń wygodną wysokość, na której powinien być zamontowany blat kuchenny.

Wysokość ta powinna być dostosowana do wzrostu głównego użytkownika kuchni i zazwyczaj plasować się w granicach 90cm. W tym wypadku każdy centymetr robi różnicę. Ten punkt jest bardzo ważny, jeśli dbasz o swój kręgosłup. Prawidłową odległość mierzysz od posadzki do łokcia zgiętej ręki pod kątem 90st.

5. Ustal wygodne odległości.

Jeśli układ kuchni jest inny niż prosty odcinek blatu lub zabudowa w kształcie litery L, zwróć uwagę na odległości pomiędzy blatami usytuowanymi naprzeciw siebie. Bezproblemową komunikację i wygodne korzystanie z szafek zapewni nam odległość 90-120cm. Powyżej 150cm poruszanie się między blatami traci na ergonomii i staje się niewygodne.

6. Zaplanuj prawidłowo oświetlenie w kuchni.

Najistotniejsze jest dobre doświetlenie blatów roboczych. Idealnie sprawdzą się punkty montowane pod szafkami wiszącymi, a w przypadku braku szafek górnych, lub gdy blat kuchenny biegnie pod oknem – warto umieścić oświetlenie z sufitu dające światło bezpośrednio na powierzchnię blatów. Drugorzędne znaczenie ma w tym pomieszczeniu lampa górna ze światłem ogólnym. Na pewno nie może być ona jedynym źródłem oświetlenia w kuchni.

7. Zaplanuj właściwie miejsce przyłączy do sprzętów agd.

Pamiętaj, że zmywarka do zabudowy nie pozwala na umieszczenie gniazdka na jej plecach, ze względu na swoją pełną głębokość, dlatego przyłącze do niej zlokalizuj w sąsiadującej szafce zlewozmywakowej, powyżej punktów wodnych. Natomiast jeśli planujesz chłodziarkę do zabudowy, pamiętaj, żeby gniazdko do niej umieścić tuż nad podłogą, by zmieściło się w wysokości cokołu lub w sąsiedniej szafce. W razie awarii dużo łatwiej będzie Ci odłączyć wówczas sprzęt od prądu niż wysuwać ogromny mebel, by dostać się do gniazdka.

Teraz jesteś przygotowana do wybierania kolorów, stylu mebli, określaniu dodatków i detali. Przed Tobą jeszcze wiele decyzji, na temat wyposażenia wewnętrznego szafek, rodzaju blatu, uchwytów, materiałów, dodatków. Ale z prawidłowo ustawionym projektem funkcjonalnym, pozostałe elementy są już samą przyjemnością. Powodzenia!

 

Zajrzyj do innych artykułów:

POBIERZ 10 TRIKÓW DESIGN COACHA

i zapisz się do mojego Magazynu Inspiracji

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Szanuję - nie spamuję. Twoje dane są bezpieczne. Zawsze możesz wypisać się z tej listy

Follow Maciejka:

Mieszkam w małym czerwonym domku z dwoma najważniejszymi mężczyznami mojego życia. Całą zimę w kominku trzaska ogień, a na fotelach wygrzewają się dwa koty. Latem wszyscy wynosimy się na taras, gdzie życie płynie jakby wolniej. Uwielbiam gotować, czytać książki i tańczyć, choć na to ostatnie niewiele mam czasu, a jeszcze mniej okazji :)

ostatnie wpisy by

3 Responses

 1. Kamila
  | Odpowiedz

  Nigdy tego nie zapomnę jaka u nas była sprzeczka o blaty w kuchni. Kuchnię mamy w kolorze bieli, mąż chciał blaty w tym samym kolorze ale ja postawiłam na ciemne blaty dla kontrastu i też żeby nadać kuchni jakiejś dynamiki i charakteru. W końcu stanęło rzeczywiście na ciemnym kamieniu naturalnym z bmpartner, i dzisiaj po roku w końcu mąż przyznał mi rację. Kuchnia jest zniewalająca! Ja sama nie pomyślałabym że piękny kamienny blat zrobi taką różnicę.

  • Maciejka
   | Odpowiedz

   Wybory estetyczne są również szalenie ważne, by cieszyły oko i przynosiły radość w codziennym użytkowaniu. Są to dylematy, które rozstrzygać się powinno, jak tylko walory użytkowe zostaną opracowane 🙂 Najlepiej, kiedy funkcjonalność i estetyka idą w parze = wówczas mamy gwarantowany zniewalający efekt + wygodę w jednym 🙂

 2. Ela
  | Odpowiedz

  Dlaczego nie przeczytałam tych porad 2 miesiące temu, gdy moje meble były jeszcze w produkcji!!!????? U mnie blat długi (4 mb), ale pomiędzy zlewem i płytą jedynie 30 cm 🙁 a potem robocze 170 cm. Chciałam mieć spory kawałek pustego blatu roboczego i taki układ wydawał mi się optymalny, a teraz po miesiącu użytkowania widzę, że najdłuższy fragment przydałby mi się właśnie pomiędzy zlewem i płytą – dokładnie jak zostało to opisane w poście powyżej. Przy następnej kuchni nie popełnię tego błędu!

  Pozdrawiam!!!!

Zostaw komentarz