Urządzanie mieszkania krok po kroku

with 2 komentarze

urzadzanie mieszkania

Od czego zacząć urządzenie nowego mieszkania?
Mieszkanie kupione, klucze odebrane, klamka zapadła. (Jak kupić mieszkanie pisałam tutaj) Czas się urządzić. Od czego zacząć, co wybrać, na czym oszczędzić, na co nie żałować? Poniżej lista 6 kroków, od których bezwzględnie powinnaś zacząć urządzanie nowego mieszkania.

Firma wykończeniowa

Zakładam, że skoro klucze masz w ręku, to ekipa remontowa jest już wybrana i umówiona. Jeśli nie, stanowczo namawiam na ten krok jak najszybciej. Wybór wykonawcy (koniecznie sprawdzonego), to punkt ZERO w Twoim planowaniu urządzania mieszkania krok po kroku. Dograj z nim warunki i zakres prac, umów termin i spisz umowę. Przestrzegam przed wujkami „złota rączka”, stryjkami z własną ekipą remontową i innymi powinowatymi, z którymi trudno jest wejść w czyste relacje zleceniodawca-wykonawca. O takim wyborze przesądzają zazwyczaj względy finansowe, ale uwierz mi – nie spotkałam przypadku, żeby to się opłaciło. Z rodziną spotykaj się na niedzielnych obiadach, a do pracy zatrudnij kogoś, przed kim bez skrupułów będziesz występować z pozycji inwestora.

Analiza funkcjonalna

Przeanalizuj swój obecny styl życia. Jak masz zamiar funkcjonować w nowym wnętrzu, co chcesz zmienić, jakie masz zwyczaje? Jak jadasz, śpisz, pracujesz, odpoczywasz, przyjmujesz gości, sprzątasz, gotujesz. Banalne? Zapewne, ale właśnie dlatego, że tak oczywiste, często o nich nie pomyślisz.

Kiedy zaczynam zadawać pytania swoim klientom przed rozpoczęciem projektu – odpowiedź wymaga zastanowienia, zatrzymania się, wsłuchania w siebie i pozostałych domowników. Nierzadko mi się zdarza być świadkiem, gdy para odkrywa siebie na nowo:
„to ty lubisz różowy?!?” – nagminna nieznajomość preferencji kolorystycznych
„nie żartuj, że wolisz wannę od prysznica!” – popularna niewiedza w temacie wzajemnych upodobań
Pamiętam nawet przypadek, kiedy młode małżeństwo przy okazji takiej analizy stylu życia odkryło nawzajem czy jeżdżą na nartach, bo w swoim krótkim stażu nie przeżyli jeszcze zimy i nie zdążyli się tego o sobie dowiedzieć 🙂
Zatem postawienie najbardziej oczywistych pytań o codzienne funkcjonowanie jest absolutnym punktem wyjścia do aranżacji wnętrza. Nie bagatelizuj tego. Poniżej kilka przykładowych pytań, które powinny ułatwić Ci start ze swoją osobistą diagnozą:

 • czy przyda Ci się wygodna kuchnia, bo lubisz gotować i przyjmujesz gości na biesiadnych przyjęciach, czy może wystarczy studyjny aneks na szybkie posiłki, bo w tygodniu jadasz w mieście, a w weekendy lądujesz na obiedzie u mamy?
 • czy potrzebujesz gabinetu do pracy w domu, a może nawet przyjmowania klientów, czy wystarczy wygodne miejsce na kanapie, by usiąść z laptopem?
 • masz małe dzieci, które i tak będą zawsze tam gdzie Ty, łącznie z odrabianiem lekcji w kuchni, czy nastolatka, który potrzebuje stanowczo swojej osobistej przestrzeni?
 • strefa relaksu to kanapa przed telewizorem, a może fotel z muzyką w dobrym odsłuchu, gra na PlayStation, czy czytanie książek w wannie?
 • masz ascetyczne podejście do swojej garderoby i mieścisz się w jednej szafie, czy Twoja kolekcja butów wymaga osobnego pomieszczenia?

Aranżacja przestrzeni

Jeśli już wiesz jakie masz potrzeby, kolejnym etapem jest rozplanowanie adekwatnych do nich funkcji w poszczególnych pomieszczeniach. To ważny punkt, dzięki niemu ocenisz realne gabaryty mebli, na które pozwala Twoje wnętrze, a także przeanalizujesz obecne przyłącza instalacyjne, które na tym etapie można jeszcze przenieść.

 • Pomyśl jak ustawisz kanapę względem telewizora (w zależności czy ten ostatni królować ma w Twoim salonie) i czy na tej kanapie wszyscy domownicy znajdą dla siebie wygodne miejsce.
 • Jeśli jadasz przy stole, koniecznie zaplanuj jego ustawienie wraz z miejscem na jego rozłożenie (jeśli tego potrzebujesz) – pamiętaj przy tym, że absolutne minimum miejsca na odsunięcie krzesła od krawędzi stołu to 60cm
 • Zaplanuj rozkład szafek w kuchni, weź pod uwagę wszystkie sprzęty AGD, które potrzebujesz zmieścić. Przemyśl, czy potrzebujesz tu wygospodarować miejsce do spożywania posiłków
 • Pomyśl pod którą ścianą postawisz łóżko w sypialni – dobrze jest, jeśli możesz pozwolić sobie na dojście z dwóch stron- każda z osób powinna mieć minimum 50cm wolnej przestrzeni od krawędzi łóżka do ściany.
 • Jeśli masz dzieci, musisz pamiętać, że akurat ich pokoje przechodzą największe metamorfozy w trakcie mieszkania, dlatego rozplanuj główne elementy-szafę, łóżko i biurko, a pozostałą przestrzeń zostaw do swobodnej aranżacji z biegiem lat.
 • Zastanów się jak rozplanować łazienkę, żeby była najwygodniejsza. Staraj się nie ustawiać muszli klozetowej na wprost wejścia (nadal notoryczny błąd deweloperów), pamiętaj, że nad umywalką powinno być miejsce na spore lustro. Jeśli wybierasz wannę – zwróć uwagę czy jest symetryczna. Większość jest raczej jednostronna,wybierz więc gdzie wyląduje Twoja głowa i na co będziesz patrzeć. Jeśli decydujesz się na prysznic – miej na uwadze, że narożna półokrągła kabina to najmniej komfortowe rozwiązanie, stosowane w naprawdę malutkich łazienkach. Natomiast na prysznic bez drzwi tylko z szybą, tzw. walk-in, potrzebujesz z kolei znacznie więcej miejsca niż na zamykaną kabinę, więc dokładnie to wymierz. Jest jeszcze nieszczęsna pralka, która zawsze psuje efekt. Pomyśl o schowaniu jej pod blat umywalki, a może wygospodarujesz słupek szafy, w której sprytnie uda Ci się ją ukryć. To zdecydowanie poprawia wygląd i estetykę łazienki.
 • Na koniec rozplanuj szafy – te garderobiane, gospodarcze i zapasowe, które ja nazywam „pawlaczowymi”, czyli przeznaczone na magazynowanie rzeczy potrzebnych z rzadka, na przykład bombki na choinkę

Przeróbki instalacyjne

Tak skrupulatnie przemyślane ustawienie każdego z pomieszczeń pokaże Ci gdzie musisz dokonać przeróbek instalacyjnych, zanim zaczniesz wykańczać wnętrze. Nie obawiaj się tego! Nie dopasowuj do zastanych rozwiązań, jeśli nie są po drodze z twoją wygodą. Myśl kategoriami, że będziesz tam funkcjonować przez lata i teraz to najlepszy moment na wprowadzenie zmian, które wpłyną na Twój komfort użytkowania. To nie są wysokie koszty, w porównaniu z jakością życia, której mają służyć.

Opracowanie stylistyczne

to najprzyjemniejsza część pracy, nie muszę Cię pewnie do niej namawiać. Założę się, że odkąd kupiłaś mieszkanie, wertujesz gazety i myszkujesz po internecie w poszukiwaniu inspiracji. Świetnie! Pamiętaj jednak, że media pokazują aktualne trendy i najmodniejsze w danym sezonie wnętrza. Natomiast Ty pamiętaj, żeby wybierane inspiracje były bliskie Tobie, twojej naturze i osobistym potrzebom. Z drugiej strony nie wpadnij w pułapkę wybierania samych bezpiecznych rozwiązań, ponadczasowych i uniwersalnych. Pamiętaj, że Twoje mieszkanie to aranżowanie osobistego szczęścia. Żeby czuć się wspaniale, pokaż w tym wnętrzu swoją osobowość. Nowe mieszkanie to miejsce na spełnienie marzeń, więc urządź się tak, jak lubisz naprawdę!

Zakupy

Teraz możesz w końcu ruszyć na zakupy. Wybierać materiały wykończeniowe, meble i dodatki. Przy aranżowaniu łazienki i kuchni warto wesprzeć się pomocą specjalistów – w wielu sklepach usługa projektowa dodawana jest gratis do zakupów – to bonus wart rozważenia, zanim zrealizujesz wszystkie zamówienia przez internet 🙂
Jeśli wizja remontu Cię przeraża, może dołączysz do Remontu z Głową, mojej propozycji motywującego działania w grupie, która spotykając się regularnie online, z tygodnia na tydzień przybliża Cię do realizacji wymarzonego celu?

Jeśli natomiast etap urządzania jest za Tobą, jakie masz z tym związane wspomnienia? Jestem bardzo ciekawa Twoich doświadczeń.

Polecam Ci dalsze artykuły:

POBIERZ 10 TRIKÓW DESIGN COACHA

i zapisz się do mojego Magazynu Inspiracji

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Szanuję - nie spamuję. Twoje dane są bezpieczne. Zawsze możesz wypisać się z tej listy

Follow Maciejka:

Mieszkam w małym czerwonym domku z dwoma najważniejszymi mężczyznami mojego życia. Całą zimę w kominku trzaska ogień, a na fotelach wygrzewają się dwa koty. Latem wszyscy wynosimy się na taras, gdzie życie płynie jakby wolniej. Uwielbiam gotować, czytać książki i tańczyć, choć na to ostatnie niewiele mam czasu, a jeszcze mniej okazji :)

2 Responses

 1. Dorota
  | Odpowiedz

  Świetny artykuł, kompendium urządzania mieszkania w jednym miejscu i to bardzo merytoryczne – niewiele można znaleźć w internecie takich wartościowych treści. Może opracowałaby Pani także artykuł typowo o kosztach takiego urządzania?

  • Maciejka
   | Odpowiedz

   Niestety tematyki kosztów nie podejmuję się poruszać, bo w tym względzie oferta rynkowa jest tak różnorodna, że urządzanie zależy jedynie od pojemności portfela inwestora 🙂 Nie ma tu jednej słusznej drogi, na każdą kieszeń można znaleźć stosowne materiały.

Zostaw komentarz