Wanna czy prysznic

with Brak komentarzy

9_MG_2169
Każdy kiedyś urządza łazienkę. Czy to na początku przy budowie domu, czy też po latach mieszkania, w ramach generalnego remontu. Rzadko w naszych pięknych wnętrzach zdarza się pokój kąpielowy z prawdziwego zdarzenia, w którym mieści się wszystko, czego dusza zapragnie i jeszcze zostaje luz. Najczęściej jest to sztuka odejmowania, umiejętność rezygnacji. Największe gabarytami są wanna i prysznic i to między nimi zazwyczaj rozgrywa się dylemat. Wanna czy prysznic?
W swoich zasobach projektowych mam wiele takich dywagacji z klientami. Choć obserwuję tutaj z perspektywy lat pewną tendencję, ale o tym za chwilę.
Zwykle marzymy, żeby zmieścić i wannę i prysznic. Z reguły kobieta potrzebuje wanny, a mężczyźnie wystarcza kabina. Przynajmniej w teorii. Zaczynam wówczas badać, jak to jest w praktyce. Jeśli jesteś dotychczas posiadaczką wanny, moje pytanie brzmi: jak często bierzesz w niej kąpiel? Jeśli nie miałaś wanny do tej pory, ale pamiętasz ją z dzieciństwa w domu rodzinnym, namawiam: zastanów się, jak często możesz pozwolić sobie na kąpiel w piance teraz w obecnym trybie życia?
Tutaj się zatrzymaj.
Te proste pytania, odzierają marzenia ze złudzeń. Znakomita większość z nas nie ma czasu na polegiwanie w wannie. Zdarzają się odpowiedzi „nie pamiętam kiedy leżałam w kąpieli” lub nie wiem czy zdarza mi się to dwa razy do roku.

WANNA

Jest jednak grupa osób, dla których jest to ważny rytuał, albo względy zdrowotne nakazują taką formę kąpieli. Miałam klientkę, która od leżenia w wannie z książką i filiżanką kawy zaczynała każdy dzień. W takich sytuacjach -przesłanie jest jasne i jednoznaczne: wanna jest niezbędna.
W czasach ciągłego pośpiechu i mnóstwa obowiązków posiadanie wanny może okazać się luksusem, który pozwoli nam zafundować sobie czas na relaks i wyciszenie się, nawet kilka razy w tygodniu. Jeśli taka perspektywa jest dla Ciebie realna – postaw na wannę!

DSC_0083

KSZTAŁT WANNY

Wanna może być narożna – symetryczna, czyli równoramienna, lub asymetryczna, zajmująca mniej miejsca. Te modele jednak lata swej chwały mają za sobą, tym bardziej w wydaniu z hydromasażem (znów względy częstotliwości użytkowania zweryfikowały ten aspekt). Najczęściej wybieranym kształtem jest znów klasyczny prostokąt, występujący w wielu wymiarach. Tendencję mamy do wybierania możliwie dużych gabarytów. To czasem zgubne, bo ważniejsze jest, by w wannie leżało się wygodnie, niż zapierało nogami i czubkiem głowy o brzegi 🙂 Ponadto mniejsza wanna= mniej wody do napełnienia!

Wannę prostokątną możesz obudować płytkami, ale większość producentów proponuje również akrylowe panele do zabudowy ścianki przedniej. Polecam to rozwiązanie, szczególnie jeśli model ma jednak jakiś nietypowy kształt, wybrzuszenie, czy łuk, który trudno wyprowadzić jest w kaflach, a ich nacinanie niekoniecznie daje estetyczny efekt.(Choć tu ostatecznie dużo zależy od wykonawcy)

W tej chwili niezwykle modne są wanny wolnostojące. Pamiętaj, że na to rozwiązanie potrzebujesz zdecydowanie więcej miejsca, niż w przypadku wanny zabudowanej. Ponadto bateria do takiego modelu jest trudniejszym elementem do znalezienia i w wydaniu stojącej na podłodze, znacznie droższym niż klasyczne propozycje. Ostatni aspekt, o którym należy pamiętać, to fakt, że wanna wolnostojąca daje inny komfort leżenia i należy to sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji
Sama należę do grona szczęśliwców, którzy zażywają regularnych kąpieli i jest to mój czas, którego nie oddałabym za nic. Może Ty też tak funkcjonujesz? Szczerze mówiąc jednak niezwykle rzadko słyszę taką deklarację.
Okazuje się więc, że wanna rzadko spełnia swoją prawdziwą kąpielową funkcję. Większość z nas preferuje szybki prysznic. I dobrze, bo to przy okazji zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie! Dlatego w takim wypadku, odpuść montowanie wanny, która zajmuje więcej miejsca, ogranicza bardziej łazienkę, a poza wszystkim jest mniej higieniczna.
Rozważ swój tryb życia, nawet jeśli masz miejsce w łazience na obydwie przyjemności. Bywam świadkiem sytuacji, kiedy użytkownicy pięknych salonów kąpielowych przyznają ze skruchą, że z wanny nie korzystali….nigdy!!! Uwierz mi, to nie są bardzo odosobnione przypadki.

Na wannę decyduj się, tylko jeśli z ręką na sercu przyznasz przed sobą, że wizja leżenia w piance, najlepiej z klimatycznymi świeczkami wokół, kieliszkiem wina, lub kubkiem dobrej herbaty to realny scenariusz, który faktycznie jesteś w stanie wpleść w życie. Niedawno pewien klient przedstawił mi taki wariant – wanna to relaks, na który ma czas tylko na urlopie. I wybierając miejsce na wakacje pamięta, by znaleźć ofertę z wanną, a nawet jacuzzi. W domu na co dzień satysfakcjonuje go prysznic. Może to dla Ciebie będzie jakaś podpowiedź?

PRYSZNIC

Kabina prysznicowa daje znacznie większe możliwości aranżacyjne. Jej kształt i wielkość całkiem swobodnie może być dopasowana do gabarytów łazienki, przez co ustawność pozostałych elementów jest wygodniejsza. Bardzo powszechnie stosowane już rozwiązanie kabiny bez brodzika, z posadzką wykładaną kaflem, to dodatkowy walor w kształtowaniu dowolnego wymiaru. Drzwi do kabiny możemy bowiem zrobić na zamówienie, a nawet te w regularnej produkcji zakładają sporą elastyczność rozmiarową.
Należy przy tym pamiętać, że do rozwiązania bezbrodzikowego musimy sprawdzić wysokość odpływu i możliwość jego ukrycia w posadzce tak, by był zachowany spadek.

DSC_0048

 

KSZTAŁT KABINY

Kabina narożna półokrągła odchodzi do lamusa. I słusznie, bo jest to najmniej wygodne rozwiązanie – w środku pozostaje mało miejsca do swobodnej kąpieli, a w rzeczywistości, wbrew obiegowej opinii, nie jest to wcale model najbardziej oszczędzający miejsce. Polecam rozważyć rozwiązanie prostokątnej kabiny prysznicowej, gdyż jest bardziej ustawna w większości pomieszczeń, a jej minimalny gabaryt 100×70 d

aje większy komfort użytkowania niż popularny model 90×90. Wystarczy przeanalizować sobie sylwetkę osoby biorącej prysznic, jej ruchy i pozycję pod strumieniem wody, by zrozumieć, że można ją wpisać w prostokąt bardziej niż kwadrat, więc sugerowane przeze mnie rozwiązanie jest po prostu bardziej anatomiczne :)
Jeśli
masz więcej miejsca, możesz pozwolić sobie na bardzo modne, efektowne i wygodne rozwiązanie, jakim jest kabina typu walk-in, czyli bez drzwi. Można skorzystać z gotowych modeli, proponowanych przez wielu producentów, ale w takim wypadku często wystarcza prosta lub półokrągła tafla szkła, którą można zrealizować na zamówienie, za mniejsze pieniądze niż katalogowy egzemplarz.

DSC_0065

 

DWA W JEDNYM

W ostatnim akapicie chcę jeszcze wspomnieć o rozwiązaniu łączonym, czyli wanna z nadstawką prysznicową. Cóż, nie będę się długo nad tym rozwodzić, bo nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań, bo jak większość kombajnów jest kompromisem, który nie spełnia użytkowych walorów żadnego z nich w 100%. Nie jest to bowiem ani wygodna wanna, ani komfortowy prysznic. Nie wspominając wątpliwej urody tego zamysłu.
Zdaję sobie sprawę, że do malutkich łazienek to często jedyne rozwiązanie, szczególnie jeśli ma pogodzić rozbieżne upodobania małżonków. Warto się jednak zastanowić czy aby na pewno jedyne i najlepsze? I wrócić do początkowych pytań tego artykułu.

Ostatecznie bowiem nasze osobiste upodobania, doświadczenia i styl życia powinny dać jasną odpowiedź. Pamiętaj jedynie, żeby mierzyć je z marzeniami, które mogą ponieść nas niepotrzebnie w kosztowne i nieużyteczne rozwiązania.

Wszystkie publikowane tu zdjęcia są realizacjami projektów Autorskiego Studia Projektu Qubatura. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Interesuje Cię tematyka urządzania wnętrza? Sięgnij do innych artykułów:

POBIERZ 10 TRIKÓW DESIGN COACHA

i zapisz się do mojego Magazynu Inspiracji

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Szanuję - nie spamuję. Twoje dane są bezpieczne. Zawsze możesz wypisać się z tej listy

Follow Maciejka:

Mieszkam w małym czerwonym domku z dwoma najważniejszymi mężczyznami mojego życia. Całą zimę w kominku trzaska ogień, a na fotelach wygrzewają się dwa koty. Latem wszyscy wynosimy się na taras, gdzie życie płynie jakby wolniej. Uwielbiam gotować, czytać książki i tańczyć, choć na to ostatnie niewiele mam czasu, a jeszcze mniej okazji :)

ostatnie wpisy by

Zostaw komentarz